Bilgisayardan Electroneum(ETN) Nasıl Kazılır | Resimli Anlatım
6 min read

Bilgisayardan Electroneum(ETN) Nasıl Kazılır | Resimli Anlatım

Bilgisayardan Electroneum(ETN) Nasıl Kazılır | Resimli Anlatım

Electroneum’un nimetlerinden yararlanmak için bir önceki yazımızda telefonunuzdan nasıl ETN kazabileceğinizi göstermiştik. Şimdi kazım yapmak için bilgisayarımızı kullanıyoruz ve çok daha fazla kripto para kazanıyoruz.

Kripto para madenciliğinin temelinde sıradaki hashi, yani belirli bir dizim kuralına uyması gereken hash sonucunu ilgili algoritmayı rastgele girdiler kullanarak elde etme işlemi yatıyor. (Bu konuyu bir yazımda detaylıca açıklayacağım). İşte bizim yapmaya çalıştığımız ise bilgisayarımızın CPU sunu veya ekran kartlarımızın GPU sunu kullanarak bu sonuçları elde etmekten ibaret. Çünkü bulduğumuz her doğru sonuç için belirli bir miktar koin para ile ödüllendiriliyoruz.

Electroneum madenciliğinde de kazım yapmak için önceki yazımızda akıllı telefonumuzu kullanmıştık. LG K8 gibi orta segmentli telefonlarda 10 h/s kazım hızını görürken, LG G3 gibi biraz daha orta segmentin üzerindeki telefonlarda 20 h/s kazım hızını görebildik. Özetle ne kadar güçlü makineniz varsa o kadar çok kazabiliyoruz. Şimdi ise çıtayı bilgisayarlara taşıyarak kazım gücümüzü oldukça katlıyoruz.

Masaüstü veya Laptop farketmeksizin her türlü bilgisayarınızda Electroneum kazabilirsiniz. Tabi bilgisayarınızın işlemci gücü ne kadar güçlüyse o kadar iyi değerler elde edersiniz. Ayrıca işlemci gücünün yanında birde havuz(pool) a ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü bu poolların yazılımını kullanarak kazım yapıyoruz ve havuza dahil olarak ortak hash gücüyle işlem yapıyoruz, ardından da payımıza düşeni alıyoruz. Bizde kazım yapmak için Nanopool havuzunu kullanacağız. Öyleyse hemen anlatmaya başlayalım.

1. Madenci Yazılımını Bilgisayara İndirelim

Kazım yapmamızı sağlayacak programı bilgisayarımıza indirmekle başlıyor işlemimiz. Yaklaşık 7mb civarı bir boyutu var.

Programı indirmek için Tıklayınız

NOT-1: Antivirüs programları dosya içeriğini zararlı görüyor. Lakin kazıma işlemini bilinçli yapacağımız için bir problem yok. Öncelikle antivirüs ve güvenlik duvarlarını devre dışı bırakınız.

NOT-2: Chrome tarayıcısıyla indirmeye çalıştığınızda indirme tamamlandıktan sonra güvenlik nedeniyle dosyayı siliyor. Bu nedenle indirme işlemini İnternet Explorer veya Mozilladan yapınız.

Dosyayı indirdikten sonra winrar gibi programları kullanarak arşivi klasör olarak dışarı çıkarınız.

2. İlk Ayarlamaları Yapalım

Dosyayı indirdikten sonra dosya içeriğine baktığınızda birçok dosya olduğunu görmüşsünüzdür. Biz bunlardan epools_etn.txt,epools.txt ve start_etn.bat dosyalarıyla ilgileneceğiz.

1. start_etn.bat dosyasını metin editörüyle açın. Ardından şu alanları kendi değerlerinizle değiştirin:

YOUR_ETN_ADDRESS –> ETN Cüzdan kodunuz (my.electroneum.com dan giriş yaptığınızda sağ taraftaki QR kodun altında Adresiniz yazan yerdeki cüzdan kodunu görebilirsiniz. Kopyalamak için tıklayınız butonuna tıklayarak kopyalayabilirsiniz)

YOUR_PAYMENT_ID –> Exchange cüzdan kullananlar bu alana id yi yazması gerekiyor ama eğer kullanmayacaksanız bu alanı silin (sağındaki noktayıda silin). Biz orjinal ETN cüzdanımızı kullanacağımız için siliyoruz.

YOUR_WORKER/YOUR_EMAIL –> buraya rastgele bir isim verebilirsiniz. Ben amele dedim ama madenci, kazım, elma, armut gibi herhangi birşey seçebilirsiniz. Ardından / koyarak mail adresinizi yazınız. Havuzla ilgili bilgilendirmeler bu mail adresine gönderilecek.

Son durumda dosyamızın içeriği şöyle olacak. (Alttaki örnektir, siz kendi bilgilerinize göre düzenleyeceksiniz)

NsCpuCNMiner64.exe -o stratum+ssl://etn-eu1.nanopool.org:13433 -u etnkH2k7WWR3stQgsbGHmvgHkpVz25aMYAXdwBps2mLzhfbRMHbzTCPjAaznykeDLcfCddaKww6TEXP4C6Brw9T649i72cePv1.madenci/[email protected] -p x -allpools 1

Ardından kaydedin ve çıkın.

2. epools.txt dosyasını silin. Evet silin 🙂

3. epools_etn.txt dosyasının ismini epools.txt olacak şekilde düzenleyin. Ardından metin editörüyle açın ve karşınızda gördüğünüz ilgili yerlere 1. aşamadaki aynı işlemleri uygulayın. Yani sonuç olarak dosya içeriği şöyle olacak:

POOL: stratum+ssl://etn-eu1.nanopool.org:13433, WALLET: etnkH2k7WWR3stQgsbGHmvgHkpVz25aMYAXdwBps2mLzhfbRMHbzTCPjAaznykeDLcfCddaKww6TEXP4C6Brw9T649i72cePv1.madenci/[email protected], PSW: x, ALLPOOLS: 1
POOL: stratum+ssl://etn-eu2.nanopool.org:13433, WALLET: etnkH2k7WWR3stQgsbGHmvgHkpVz25aMYAXdwBps2mLzhfbRMHbzTCPjAaznykeDLcfCddaKww6TEXP4C6Brw9T649i72cePv1.madenci/[email protected], PSW: x, ALLPOOLS: 1
POOL: stratum+ssl://etn-asia1.nanopool.org:13433, WALLET: etnkH2k7WWR3stQgsbGHmvgHkpVz25aMYAXdwBps2mLzhfbRMHbzTCPjAaznykeDLcfCddaKww6TEXP4C6Brw9T649i72cePv1.madenci/[email protected], PSW: x, ALLPOOLS: 1
POOL: stratum+ssl://etn-us-east1.nanopool.org:13433, WALLET: etnkH2k7WWR3stQgsbGHmvgHkpVz25aMYAXdwBps2mLzhfbRMHbzTCPjAaznykeDLcfCddaKww6TEXP4C6Brw9T649i72cePv1.madenci/[email protected], PSW: x, ALLPOOLS: 1
POOL: stratum+ssl://etn-us-west1.nanopool.org:13433, WALLET: etnkH2k7WWR3stQgsbGHmvgHkpVz25aMYAXdwBps2mLzhfbRMHbzTCPjAaznykeDLcfCddaKww6TEXP4C6Brw9T649i72cePv1.madenci/[email protected], PSW: x, ALLPOOLS: 1

3. Electroneum Kazım İşlemini Başlatalım

Tüm ayarlarımızı başarıyla yaptığımıza göre artık kazım işlemini başlatabiliriz. Bunun için start_etn.bat dosyasına sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştıra tıklayınız.

Şimdi madenci yazılımı nanopool havuzuyla iletişime geçerek ve CPU nuzu kullanarak kazım yapmaya başladı. Artık cmd üzerinden işlemleri takip edebilirsiniz ve kazım hızını h/s cinsinden görebilirsiniz.

1366x728

NOT-1: Eğer dosyayı açmaya çalıştığınızda pencere hızlıca açılıp kapanıyorsa path hatası alıyorsunuz demektir. Sorunu çözmek için cmd yi indirdiğiniz klasörde açın. (Klasörün adres satırına cmd yazıp entera basarak veya cd komutunu kullanarak ilgili klasöre giderek). Ardından start_etn.bat dosyasının içeriğini kopyalayın ve açılan cmd ekranına fareyle sağ tıklayarak yapıştırın. Ardından entera basıp işlemleri başlatın.

NOT-2: Kazımı başlatmadan önce tüm antivirüs ve güvenlik duvarlarını kapatın ki kazım yapabilesiniz. Yoksa .exe dosyanız silinecektir.

NOT-3: Görev yöneticisinden Performans sekmesini kullanarak boş andaki ve PC nizi kullanırken ki CPU değerlerinizi görebilirsiniz.

4. Ne Kadar Kazdığınızı Öğrenelim

Tamam güzelde bu kazılan Electroneumlar nereye gidiyor, ne kadar kazdım, kazım hızım nedir gibi sorularınızı hemen cevaplayalımki aklınızdaki sorular gitsin.

Yukarıdaki soruların cevaplarını öğrenmek için öncelikle Nanopool istatistik sayfamıza gitmeliyiz. Ama bu sayfa ilk share in ardından aktif hale gelmektedir. Bunun için kazım işleminiz başladıktan bir süre sonra (kiminde 10 dk kiminde 30 dk, kazım hızına göre değişir) ekranda share accepted gibi bir ifade yer alacak. Bu ifadeyi gördükten sonra aşağıdaki linke tıklayarak sağ üstte yer alan arama kutusuna cüzdan kodunuzu yapıştırın ve ara deyin. Açılan sayfada ne kadar kazdığınız gibi istatistikleri görebilirsiniz.

İstatistik sayfasına gitmek için Tıklayınız

1330x1018

5. Masraflarla Beraber Nasıl Kar Hesaplarız

Şimdiye kadar herşey güzel gitti, ETN lerimiz havuzda birikiyor. Peki gerçektende kara geçiyor muyuz? Bu soruya cevap verebilmek için elektrik masrafını ve havuz ücretinide dahil ederek bir hesaplama yapmamız gerekiyor. Bu işlem için ise hazırlanmış faydalı siteler yer almaktadır. Şimdi aşağıdaki linke tıklayarak hesaplama yapacağınız siteye gidebilirsiniz. Aşağıdaki resimde ise kendi makinemin değerlerini hesapladım, bunu örnek alabilirsiniz.

Siteye gitmek için Tıklayınız

NOT: Nanopool havuz komisyonu %5 dir. Power bölümü, makinenizin gücüdür. Kasanızda takılı power kaç w ise bunu yazabilirsiniz. Türkiye’de ortalama kWh ücreti ise 0.40 TL civarlarındadır. Bunuda hesaplama aracında 0.1 $ olarak tutabiliriz. Hashrate ise makinenizin kazım hızıdır. h/s cinsinden yazabilirsiniz.

1349x637

Bu durumda makinem günlük 90 ETN kazabilmektedir. Şu gün için ETN fiyatı düşük olduğundan masraflar çıkınca 2.43 $ kazanıyorum ama ilerleyen süreçlerde ETN fiyatı arttığında kazandığım ücrette oldukça artacaktır.