Python .ui Uzantısını .py Uzantısına Çevirme
1 min read

Python .ui Uzantısını .py Uzantısına Çevirme

Python .ui Uzantısını .py Uzantısına Çevirme

QT Designer kullanarak oluşturduğunuz arayüzlerinizi Python uzantılı .py dosyalarına çevirerek tasarımlarınızı canlandırabilirsiniz. Peki bu çevirme işlemi nasıl yapılıyor? Bu yazımızda detaylıca açıklıyoruz.

Masaüstü programcılığına merak salan bir Python yazılımcısıysanız yolunuz muhtemelen QT Designer’dan geçmiştir. En azından nesneleri ve grafikleri elinizle oluşturmadığınızı, Amerika’yı baştan keşfetmeye çalışmadığınızı umuyoruz. Eğer dediğimiz gibi QT kullanıyor ve programlarınızı tasarlıyorsanız işiniz bittiğinde elinizde .ui uzantılı dosyanız olacaktır. Peki şimdi ne olacak? Python kodlarınızı nasıl tasarımınıza gömeceksiniz?

Yöntem-1

Eğer Anaconda gibi hazır paketler kullanmıyor ve salt bir şekilde python kurulumuna sahipseniz öncelikle Python kurulumunun olduğu dizine gidin ve Pyhton35>Lib>site-packages>PyQt5 yolunu izleyin. Örneğin:

C://Pyhton35/Lib/site-packages/PyQt5

Ardından bu klasörde yer alan pyuic.bat dosyasının var olduğunundan emin olun. Şimdi .ui uzantılı dosyanızın olduğu dizini komut satırında açınız. Bu işlemi cd komutuyla yada direkt o dizindeyken adres satırında cmd yazarak yapabilirsiniz. Ardından aşağıdaki komutu uygulayın. Bu sayede .py uzantılı dosyanız aynı dizin içinde oluşacaktır.

C://Pyhton35/Lib/site-packages/PyQt5/pyuic.bat -x dosyaadi.ui -o dosyaadi.py

Yöntem-2

Bilgisayarınızda Anaconda kurulu ise aşağıdaki yöntemle .ui uzantılı tasarım dosyalarınızı .py uzantılı dosyalara dönüştürebilirsiniz. Bunun için şu komutu yine .ui uzantılı dosyanızın olduğu dizinde komut satırını çalıştırarak uygulamanız yeterlidir:

python -m PyQt5.uic.pyuic -x dosyaadi.ui -o dosyaadi.py

Tüm işlemler bu kadar. Yapamadığınız veya hata aldığınız bir nokta olursa yorum yazmanız yeterlidir. İyi günler dileriz.