Postgresql 'The database cluster initialisation failed' Hatası ve Çözümü
2 min read

Postgresql 'The database cluster initialisation failed' Hatası ve Çözümü

Postgresql 'The database cluster initialisation failed' Hatası ve Çözümü

Açık kaynak kodlu, güçlü ve gelişmiş bir veritabanı yönetim sistemi olan Postgresql’i yüklemeye çalışırken alınan “The database cluster initialisation failed” hatası, yetersiz erişim izni sebebiyle meydana gelmektedir. Çözümü için aşağıdaki aşamaları uygulayarak başarıyla kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Postgresql kurulumu esnasında “The database cluster initialisation failed” hatası aldığınızda veritabanı servisi başlatılamaz ve veritabanı hizmeti kullanılamaz. Bu hatayı gireip Postgresql veritabanını kullanmaya başlayabilmek için şu adımları sırasıyla gerçekleştirmelisiniz.

506x163

Çözüm Aşamaları

  • 1- Postgresql’i bilgisayarınızdan kaldırınız.
  • 2- Postgresql dizinini C:/Program Files altından siliniz.
  • 3- Bilgisayarım (Computer) > Yönet (Manage) > Kullanıcılar ve Gruplar (Local Users and Groups) > Kullanıcılar (Users) sayfasına gelerek sağ tıklayınız ve Yeni Kullanıcı (New User) oluşturunuz.
  • 4- Yeni oluşturacağınız kullanıcısın adını postgres olarak belirleyiniz.
1250x704
  • 5- postgres kullanıcısına sağ tıklayarak Özellikler (Properties) >Üyelik (Member Of) sekmesinden Ekle (Add) butonuna tıklayınız. Ardından Gelişmiş (Advanced) butonuyla açılan pencerede Bul (Find Now) butonuna tıklayınız. Aşağıda gelen listeden Administrators‘u seçiniz ve kaydediniz.
1770x574

!! Buraya kadar olan işlemleri şu komutlarla da yapabilirsiniz:

net user /add postgres <password>
net localgroup administrators postgres /add
net localgroup "power users" postgres /add
  • 6- cmd komut istemini çalıştırınız ve aşağıdaki komutla postgres kullanıcısına geçiş yapınız.runas /user:postgres cmd.exe
  • 7- Açılan yeni cmd penceresinde kurlum dosyasının tam adını yazarak kurulum dosyasını açınız ve tamamlayınız.C:\Download\postgresql-9.2.4-1-windows.exe
  • 8- postgres kullanıcısında Administrator yetkisini kaldırınız.net localgroup administrators postgres /delete

Administrator yetkileriyle donattığımız postgres kullanıcısı sayesinde kurulumu başarıyla tamamlayarak Postgresql veritabanı servisini de başlatabilmiş olduk. Takıldığınız noktaları aşağıdaki yorum satırını kullanarak sorabilirsiniz.