Linux SSH Karşılama Mesajı / Açılış Mesajı Göstermek
2 min read

Linux SSH Karşılama Mesajı / Açılış Mesajı Göstermek

SSH bağlantısı karşılama mesajınızı Linux sunucunuzda değiştirerek login olan kullanıcılara belirli bir mesaj gösterebilirsiniz.
Linux SSH Karşılama Mesajı / Açılış Mesajı Göstermek

Linux SSH bağlantısı yapan kullanıcıları dilediğiniz bir karşılama mesajı ile karşılayabilirsiniz. Bu açılış mesajı kullanıcıların uyması gereken mesajları gösterebileceği gibi herhangi bir Text Art da içerebilir.

SSH, kullanıcıların ilgili cihaza bağlanarak komutlarını yürütebilmelerini sağlayan bir protokoldür. Herhangi bir terminal aracılığıyla hedef cihaza SSH protokolünü kullanarak bağlanan kullanıcılara dilediğimiz mesajı gösterebiliriz. Bu mesaj kural listesi veya herhangi bir içerik olabilir.

Bu yazımızda örnek olması için Text Art sitesinden oluşturacağımız bir içerik ile kullanıcılarımızı karşılacağız. Bunun için ilk olarak siteye giderek içeriğimizi oluşturuyoruz.

Şekil 1: SSH karşılama ekranında kullanacağımız Text Art

SSH karşılama metni / welcome text hazır olduğuna göre artık sunucumuza ekleyebiliriz. Bunun için Linux sunucunuzdaki /etc/motd dosyasını açınız ve karşılama metnini bu dosya için yapıştırınız.

Bu dosyayı açmak için nano veya vim kullanabilirsiniz.

vim /etc/motd

Karşılama metninizi bu dosyaya yapıştırdıktan  sonra kaydediniz.

Şekil 2: /etc/motd dosyası içeriğimiz

Şimdi sıra test etmeye geldi. Bunun için Putty, MobaXterm veya direk terminal kullanarak cihazınıza SSH bağlantısı yapınız.

ssh [email protected]

Ardından karşılama ekranımız sizi karşılıyor:

Şekil 3: SSH bağlantımız sonucu gelen karşılama ekranı

Tek kelimeyle şahane :) Sizde SSH bağlantınızı bu şekilde daha hoş bir hale getirebilirsiniz.