Ghost Blog Linkleri Yeni Sekmede Açmak
2 min read

Ghost Blog Linkleri Yeni Sekmede Açmak

Ghost Blog Linkleri Yeni Sekmede Açmak

Ghost blog sistemi kullananlar metin editörünü kullanırken verdiği linklerin yeni sekmede açılmasını sağlayacak bir ayar bulunmadığını farketmişlerdir. Herşey çok minimalist olacak derken bu tür basit özelliklere neden yer vermediler gerçekten anlayamadım ama iyiki bu sorunu çözecek küçük sihirli dokunuşlarımız var. İşte bizde bu yazıda bu dokunuşu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi Ghost blog sisteminde yazı yazmak oldukça kolay. Herşey sadece yazı yazmanız için tasarlanmış. Gerek editörü, gerek kısayolları oldukça hoş ama işlevsellik olarak baktığımızda eksik olan önemli şeyler var. Bunlardan bazıları tablo eklemekalt çizgili metinlerüstlü sayılar ve başlıktanda anladığınız gibi bağlantılara target etiketi vererek linkleri yeni sekmede açmak bunlardan sadece birkaçı. Neden bunların eksik olduğu konusunda fikrim yok ama umarım yakın zamanda eklerler (eklemeleri için iletişime geçtim kendileriyle). Biz şimdilik linkleri yeni sekmede nasıl açarız onu halledelim. Diğerlerini önümüzdeki yazılarda göstermeye çalışırım.

HTML dilinde linklerimizi yeni sekmede açmak için target="_blank" işaretlemesini kullanırız. Bu sayede bağlantılar yeni sekmede açılır. Sonuçta Ghost blog sistemide içeriği HTML olarak yansıttığı için bizde bu işaretlemeyi JS kullanarak link etiketlerimize dahil edeceğiz. Bunu yaparken ise site içi bağlantıları hariç tutacağız ki sayfalar ve yazılar arasında gezinirken ortaya can sıkıcı durumlar çıkmasın. Öyleyse başlayalım.

İlk olarak Ghost yönetim paneline gidiniz ve menüden Code injection sayfasına gidiniz. Ardından Blog Footer alanına şu kodu yapıştırıp kaydediniz:

<!-- Linkleri yeni sekmede açma -->
<script>
  $('a').each(function() {
  var a = new RegExp('/' + window.location.host + '/');
  if(!a.test(this.href)) {
    $(this).click(function(event) {
      event.preventDefault();
      event.stopPropagation();
      window.open(this.href, '_blank');
    });
  }
});
</script>

Böylece JS yardımıyla site içi bağlantılar hariç dışarıya yönlenen tüm <a> etiketlerine _blank işaretçisini ekledik.

Sonuç olarak biraz zahmetli bir yöntem ama Ghost blog sistemi tarafından bir çözüm bulunana kadar en iyi yöntem bu gözüküyor. Umarım yakın zamanda bu özelliği direkt editör ekranında görürüz.

Diğer yazılarda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.