Ghost Blog CMS için 301 URL Redirect Nasıl Eklenir?
1 min read

Ghost Blog CMS için 301 URL Redirect Nasıl Eklenir?

Ghost Blog CMS sisteminde 301 URL Redirect ile eski URL adreslerini yeni URL adreslerine yönlendirebilirsiniz.
Ghost Blog CMS için 301 URL Redirect Nasıl Eklenir?
Photo by Jordan Madrid / Unsplash

Ghost Blog CMS sistemi, Kerteriz Blog için kullandığımız sade ve bir o kadar da muhteşem özelliklere sahip bir içerik yönetim sistemi. URL'leriniz için 301 yönlendirmesi eklemek istediğiniz zamanda Ghost size oldukça kolay bir yöntem sunuyor.

Blogda yer alan mevcut bir URL adresini değiştirmek istediğinizde 301 Redirect eklemelisiniz ki arama motorlarında indexlenen sonuçlarınız ve eski URL adresine gelen ziyaretçiler 404 Page Not Found hatası ile karşılaşmasınlar. Bu nedenle 301 Redirect oldukça önemli bir noktadır. Özellikle de bol ziyaretçi alan URL lerinizde değişiklik yaptığınızda.

Ghost Blog CMS sisteminde 301 Redirect ayarlayabilmek için yönetim panelinden önce Lab sayfasına geliniz. Burada yer alan Redirects kısmından "Download current redirects" linki ile mevcut redirects.json dosyasını indiriniz.

Şekil 1: Ghost Labs sayfası

Dosyayı indirdikten sonra herhangi bir editörle açınız ve JSOn formatına uygun olarak yönlendirme yapacağınız eski ve yeni URL bilgilerini giriniz. Örnek olarak şunu kullanabilirsiniz.

[  
  {
    "from": "/old-url/",
    "to": "/new-url/",
    "permanent": true
  },
  {
    "from": "^/kategori/(.+)",
    "to": "https://kerteriz.net/etiket/$1",
    "permanent": true
  }
]

Dilediğiniz kadar URL yönlendirmesini bloklar halinde ekleyebilirsiniz. Hatta ikinci blokta olduğu gibi regexte kullanabilirsiniz. Düzenlemeniz bittikten sonra dosyayı kaydedin ve aynı sayfada ve aynı alanda yer alan Upload redirects YAML/JSON butonuyla tekrar yükleyiniz. İşte bu kadar!

Gördüğünüz gibi Ghost Blog CMS ile 301 URL Redirect işte bu kadar basit.