AWS Marketplace AMI ID Nasıl Bulunur?
2 min read

AWS Marketplace AMI ID Nasıl Bulunur?

AWS Marketplace üzerinden kullanmak istediğiniz AMI için nasıl AMI ID bulabilirsiniz gösteriyoruz.
AWS Marketplace AMI ID Nasıl Bulunur?

Terraform veya Packer gibi IAC araçları kulanırken AWS Marketplace'de yer alan AMI'nin ID'sine ihtiyaç duyarsınız. Ne yazık ki, ihtiyacımız olan bu bilgiyi AWS pazarında bulma süreci hiç de kolay değil. Bu gönderide, AWS Marketplace'te bulunan herhangi bir AMI'nin ID'sini öğrenmek için gerekli olan tüm adımları size göstereceğim.

Bir önceki yazımız olan Terraform İle AWS Kullanımı ve EC2 Server Deploy başlıklı yazıda Terraform ile Ubuntu bir sunucuyu deploy etmiştik. Terraform kodumuzu hazırlarken ise bu Ubuntu imajının AMI ID'sini ayarlamıştık. Peki bu AMI ID'lerini nasıl bulabiliriz?

İlk olarak AWS Marketplace adresine giderek kullanmak istediğiniz imajı bulmalısınız. Biz bu örnekte Rocky Linux 8 kullanacağız. Bunun için arama yaptıktan sonra bulduğunuz AMI sayfasına giriniz ve Continue to Subscribe butonuna tıklayınız.

Şekil 1: Kullanacağımız AMI'nin marketplace sayfası

Açılan sayfada Continue to Configuration butonunu tıklayarak bir sonraki sayfaya ilerleyiniz.

Şekil 2: Butonu kullanarak ilerleyiniz

Konfigürasyon sayfasında resimde işaretlediğimiz yerde Ami Id yazan yerdeki not alınız. Bu sizin kullanmak istediğiniz image için gerekli olan AMI ID'dir.

Bu ID yi artık rahatlıkla IAC araçlarınızda kullanabilirsiniz. Örneğin şu şekilde:

resource "aws_instance" "example" {
  ami           = "ami-0ec1545979d0dc885"
  instance_type = "t2.micro"
}
💡
AMI ID'lerin her region için farklı olduğunu unutmayın. Farklı bir region'a geçiş yaptığınızda kullanmak istediğiniz AMI için yeniden id almalısınız.